Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület

A Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület 1989-ben alakult Hagyományőrző egyesület. Tagjai többségükben nyugállományú katonák.

I.                    Fejezet

 

 

1. §.

 

 

(1)              Az egyesület neve: Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület – Székesfehérvár

 

 

(2)              Az egyesület székhelye: 8000 Székesfehérvár, Malom u. 2.

 

 

 

  1. §.

 

Az egyesület működésének céljai és feladatai

 

 

1./        A Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület célja a honvédelmi és katonai hagyományok ápolása. Ápolja és népszerűsíti a függetlenség védelmének, a hazafiságnak és a bajtársiasságnak, a katonai tisztességnek és becsületnek eszméit. Részt vesz a honvédelem ügyének képviseletében és a honvédő hagyományok őrzésében, a hadtörténeti jelentőségű emlékhelyek feltárásában, gondozásában és bemutatásában. Katonai és civil kapcsolatain keresztül részt vesz a fiatalok honvédelmi nevelésében, a katonai pálya népszerűsítésében, a fiatalok pályára irányításában.

 

Ápolja névadójának, Wathay Ferencnek emlékét. Katonai és civil kapcsolatain keresztül elősegíti, hogy mind többen megismerjék Székesfehérvár történelmében betöltött szerepét, életét, katonai tevékenységét és irodalmi munkásságát.

 

 

2./            Hozzájárul tagjainak érdekérvényesítéséhez, érdekvédelméhez. Szükség szerint részt vesz a honvédségi és társadalmi érdekérvényesítő fórumok munkájában. Kiemelt figyelmet fordít a nyugdíjas érdekképviseletre, érdekvédelemre. Kezdeményezi a hivatásos, tartalékos, szerződéses, szolgálati járadékos és nyugállományú állomány munka, élet és szociális körülményeinek nyílt fórumokon történő megvitatását, a közvélemény hiteles tájékoztatását.

 

 

3./            Pártoktól, politikai csoportosulásoktól, a társadalom és a katonai szervezet hatalmi viszonyaitól, valamint a hozzájuk kapcsolódó különböző érdekérvényesítési mechanizmusoktól függetlenül Magyarország Alaptörvényét, a törvényességet betartva szolgálja tagjainak erkölcsi és anyagi érdekeit, akiket életpályájuk, hivatásuk, törvényeken, jogszabályokon és a Szolgálati Szabályzaton alapuló kötelezettségük, társadalmi tevékenységük összeköt a haza fegyveres védelmével.

 

 

A bajtársi egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat. Szervezete pártoktól független. Politikai pártokat nem támogat és azoktól támogatást nem fogad el. Az egyesület országgyűlési képviselő választásokon, illetve önkormányzati választásokon sem önálló, sem pártokkal közös jelöltet nem állít, és nem támogat.

 

A Bajtársi Egyesület céljaiban, szervezetében, működésében, tevékenységében és kommunikációjában követi a demokratikus jogállami alapelveket és követelményeket, elhatárolódik a szellemi és politikai szélsőségektől.

 

 

4./             Elősegíti tagjainak szellemi kiteljesedését és intellektuális nevelését. Tagjai részt vesznek a hadtudomány tudományterületeinek művelésében, a tudományos ismeretterjesztésben.

 

 

5./             Kezdeményezi a biztonság és honvédelmi politikai kérdések nyílt fórumokon történő megvitatását, a közvélemény hiteles tájékoztatását.

 

 

6./        Anyagi és szellemi lehetőségeivel segíti a tagság önművelődését, nyelvismereteinek bővítését és öntevékeny sportjának támogatását..

 

 

7./             Bemutatja a katonai hivatás sokszínűségét, szükségszerűségét, élőbb és hétköznapibb kapcsolatot teremt a honvédelmet hivatásszerűen ellátók és a társadalom többi tagja között.

 

 

8./        Az egyesület haderőnemi tagozatokat, tudományos műhelyeket, szakmai és más kívánt célú szekciókat hozhat létre az alapcélkitűzés szellemében. Az egyesületen belül tagozat, vagy szekció akkor hozható létre, ha az alapítás szándékát, illetve a tagozat, vagy szekció célkitűzéseit az alapítók a választmánynak írásban bejelentik. Amennyiben a választmány a tagozat, vagy szekció céljait az alapszabállyal ellentétesnek ítéli, nem engedélyezi a tagozat, vagy szekció működését. A választmánynak a döntésről az alapítókat indoklással együtt, írásban kell értesíteni, akik az alapítási szándékot a rendes, vagy rendkívüli taggyűlés elé terjeszthetik. Ebben az esetben a tagozat, vagy szekció alapításának engedélyezéséről a taggyűlés dönt.

 

 

 

 

 

II.                  Fejezet

 

  1. §.

 

Az egyesület tagjai

 

 

(1)              Az egyesületi tagok lehetnek:

 

a./ rendes tagok,

b./ pártoló tagok,

c./ tiszteletbeli tagok

 

 

(2)              Rendes tag lehet:

 

A fegyveres erők és rendvédelmi szervek hivatásos, szerződéses, tartalékos és nyugállományú, illetve szolgálati járadékos tábornoki, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi rendfokozatú tagjai, azok házastársai, élettársai és özvegyei, amennyiben elfogadják az alapszabályban foglaltakat, és írásban kérik a felvételüket. A jelentkező akkor nyerhet felvételt az egyesület rendes tagjának, ha vele szemben a választmány kifogást nem emel.

 

Az egyesület nyitott a társadalom egyéb rétegei felé. Ezért az egyesületnek tagja lehet bármely magyar állampolgárságú természetes személy, aki elkötelezett a honvédelem ügye iránt, a honvédelem érdekében tevékenykedik, amennyiben elfogadja az alapszabályban foglaltakat, kész tenni az egyesület céljainak megvalósulása érdekében, és írásban kéri a felvételét.

 

A Magyar Honvédség és a rendvédelmi szervek aktív állományú tagjai a rájuk vonatkozó törvényi előírások betartása mellett lehetnek az egyesület tagjai.

 

 

(3)              Pártoló tag lehet:

 

A taggyűlés által elfogadott jogi személyiséggel rendelkező szervezet, a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, vagy magánszemély, aki az egyesület céljait, törekvéseit támogatni kívánja.

 

 

(4)              Tiszteletbeli tag lehet:

 

Az a magánszemély, aki az alapszabályban foglalt célok megvalósításáért tekintélyével, tevékenységével jelentős mértékben elősegítette az egyesület működését. A tiszteletbeli tag tagdíjat nem köteles fizetni.

  

4. §.

 

Tagfelvétel

 

 

(1)              Alapító tagok, akik az alakuló közgyűlésen, illetve 1989. november 30-ig az alapítási és belépési szándéknyilatkozatot aláírják, és az alapszabályt elfogadják.

 

 

(2)              A rendes tagok esetében a tagfelvétel – az egyesületbe belépni kívánó írásbeli nyilatkozata alapján – az új tagnak a választmány előtti bemutatással történik. Ha a bemutatás során az új taggal szemben olyan kifogás merül fel, amely alapján a tagság elnyerése – az alapszabályt figyelembe véve – vitatható, tagsága kérdéséről a soron következő rendes taggyűlés napirendi vitát követően, nyílt szavazással, egyszerű többséggel dönt.

 

 

(3)              Pártoló tag felvétele a taggyűlésnek történő bejelentéssel történik. Ha az új pártoló taggal szemben olyan kifogás merül fel, mely alapján a pártoló tagság elnyerése - az alapszabályt figyelembe véve – vitatható, a pártoló tagságról a taggyűlés napirendi vitát követően, nyílt szavazással, egyszerű többséggel dönt.

 

Ha a gesztor jogi személy, az egyesület részére adandó anyagi juttatásokat polgári jogi szerződésbe kell foglalni, amit a taggyűlés hagy jóvá.

 

 

(4)              Tiszteletbeli tagságról a tagok, vagy a választmány javaslata alapján a taggyűlés dönt!

 

 

 

5. §.

 

Kilépés, kizárás, törlés

 

 

(1)              Tagsági viszony megszüntetése:

 

a./        Ha az egyesület tagja az egyesületi tevékenység gyakorlásában akadályozva van, a tagsági viszony szüneteltethető.

 

Erről – kérésére – az egyesület ügyintéző szerve dönt.

 

Amennyiben az egyesület tagja a tagsági viszonyát szünetelteti, a már megkezdett gazdálkodási évre befizetett tagsági díjának visszaigénylésére nem jogosult, de az új költségvetési évre tagdíjat fizetnie nem kell. Az egyesület szolgáltatásaiból nem részesülhet, az egyesület döntéseiben szavazati joggal nem rendelkezik.

 

b./        Az egyesületből történő kilépés önkéntes, mely életbe lép a választmányhoz írásban benyújtott, vagy a taggyűlésen szóban tett és jegyzőkönyvbe foglalt szándéknyilatkozat alapján.

 

c./        Az egyesületből kizárható az a tag, aki az alapszabálytól eltérő tevékenységet folytat, erről a taggyűlés nyílt szavazással, egyszerű többséggel dönt.

 

Az egyesületből ki kell zárni azt a tagot, akit szándékos bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen letöltendő szabadságvesztésre ítéltek. A kizárásról a soron következő rendes taggyűlést a választmány tájékoztatja.

 

d./        Az egyesület tagságából törölhető, akinek a tatsági viszonyhoz szükséges feltételei megváltoztak. (A taggá válás feltételei már nem állnak fenn.)

 

e./        A feltételek változásai miatt az egyesület tagságából törölt személy – a saját kérésére – pártoló, illetve tiszteletbeli taggá minősíthető, melyről a taggyűlés nyílt szavazással, egyszerű többséggel dönt.

 

f./         Az egyesület tagságából törlendő az a tag, aki az adott költségvetési évre a taggyűlés által megszavazott tagdíjat a költségvetési évet követő év március 31-ig nem fizeti be.

 

g./        Az egyesület tagjának a tagsági viszony törlése, illetve a kizáró határozati eljárás során joga van a védekezésre. A határozat ellen a választmánynak benyújtott, de a taggyűlésnek címzett fellebbezéssel élhet a határozat kézhezvételétől számított harminc napos jogvesztő határidővel. Fellebbezés esetén a fellebbezést a soron következő rendes taggyűlésen tárgyalni kell. A taggyűlés döntése ellen annak kézhezvételétől számított harminc napos jogvesztő határidővel bírósághoz fordulhat. A kizáró határozatot a taggyűlés abban az esetben is meghozhatja, amennyiben az egyesület tagja a kizárási eljárásban nem kíván részt venni, vagy nem működik együtt.

 

h./        A tagsági viszony felfüggesztéséről, törléséről, illetve a kizárásról szóló testületi döntést minden esetben írásba kell foglalni, és annak egy példányát az érintett részére tértivevényes küldeményben kell megküldeni.

 

  

III.                    Fejezet

 

 

6.§.

 

A tagok jogai

 

 

(1)              A rendes tag:

 

a./        részt vehet az egyesület tevékenységében és rendezvényein

 

b./             igénybe veheti az egyesület szolgáltatásait.

 

c./             szavazati joggal részt vehet az egyesület döntéseinek kialakításában, ha kisebbségben marad, joga van véleményének fenntartására és a határozatban kisebbségi véleményként való rögzítésére.

 

d./             választhat és választható.

 

 

(2)              A pártoló tag:

 

a./        az egyesület tevékenységében csak vagyoni hozzájárulással vesz részt.

 

b./             igénybe veheti az egyesület szolgáltatásait.

 

c./        az egyesület szerveibe nem választhat és nem választható, az egyesület szerveinek döntéseiben – a d./ pontban foglaltak kivételével - csak tanácskozási joggal vehet részt.

 

d./             szavazati joggal részt vehet a pártoló tagsági díj megállapításában és az anyagi támogatás céljának meghatározásában.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 20
Tegnapi: 1
Heti: 64
Havi: 28
Össz.: 70 164

Látogatottság növelés
Oldal: Alapszabály kivonata
Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület - © 2008 - 2024 - wathay-bajtarsiegyesulet.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »