Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület

A Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület 1989-ben alakult Hagyományőrző egyesület. Tagjai többségükben nyugállományú katonák.

 

A Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület 1989-ben, a rendszerváltás évében alakult

A rendszerváltó törvények talán legfontosabbika, az egyesülési törvény éltbe lépését követően sorra alakultak az országban a különböző civil szervezetek. A honvédelmi minisztérium és a hadsereg állománya is élni kívánt ezzel a jogával. Az akkori honvédelmi miniszter, Kárpáti Ferenc vezérezredes támogatta ezeket a törekvéseket. Csakúgy, mint Lőrincz Kálmán, akkor altábornagy, a szárazföldi haderő parancsnoka Székesfehérváron.

 

1989. júniusában, elsősorban a híradó ezred, a Szárazföldi Csapatok Parancsnokságának állományából és a nyugdíjas klub tagjaiból szerveződött meg a Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület. Az alapító létszám 157 fő volt. Zömében aktív állományban lévő hivatásos tisztek és tiszthelyettesek, kisebb részben nyugdíjas és tartalékos tisztek és tiszthelyettesek lettek a tagjai.

 

Mai tagjaink közül hatan már ott voltak az alapításnál is. Az egyesület tizenegy tagú választmányt választott. Mai tagjaink közül Kalicz Tibor ezredest, a híradó ezred akkori parancsnokát és Kertész Zoltán akkor még alezredest, ma már nyugállományú ezredest az alapító választmány tagjává választották.

 

Az alapító tagok között olvashatjuk Benkő Tibor, ma már vezérezredes nevét, aki ma a Honvéd Vezérkar Főnöke. De ott volt Deák János vezérezredes, Preininger Ambrus altábornagy is. Az Ő nevük országosan is ismert, de lehetne még sorolni az olyan tisztek nevét, akik később jelentős szerepet játszottak a hadsereg életében.

 

Érdekérvényesítő képességünk növelése érdekében alapító tagjai lettünk a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének.

 

Az alakuláskor mint szakmai, foglalkozási egyesület kerültünk bejegyzésre. Céljaink között elsősorban a hadsereg, a katonai hivatás és a hivatásos állomány presztízsének növelését, a szakmai és szakmai tudományos munka elősegítését, a honvédelem, a honvédelmi nevelés előmozdítását, a hivatásos, tartalékos és nyugállományú katonák érdekvédelmét jelöltük meg elsődleges prioritásként. A katonai hagyományőrzést, a hagyományok ápolását pedig inkább úgy tekintettük, mint az elsődleges célok elérésének elengedhetetlen feltételét. Azokban, a hadsereg szempontjából meglehetősen viharos években erre volt szükség.

 

Aztán ezek a viharos évek szétszórták az egyesületet. A sűrűn egymást követő politikai döntések nyomán a karrierjükben kettétört, hivatásukat, céljaikat vesztett, nyugdíjba kényszerített, illetve más helyőrségekbe áthelyezett tagjaink sorra léptek ki az egyesületből is. Sajnos a hadsereggel kapcsolatos döntésekkel szembeni érdekérvényesítő képességünk a nullával volt egyenértékű, és ezt látták a tagok is. 1991-ben már csak 58 fő, 1995-ben pedig 21 fő volt a taglétszámunk. Az egyesület a megszűnés határára került. 1995-ben az egyesület a működését felfüggesztette. Az, hogy nem szűnt meg végleg, néhány elkötelezett tagunknak, elsősorban Kertész Zoltán nyugállományú ezredesnek (nekünk csak Zoli bácsi) volt köszönhető.

 

Az Ő érdeme az is, hogy 2007-ben 17 fővel újraindult az egyesület tevékenysége. Tagjaink többsége nyugállományú katona, de vannak rendőr, illetve családtag tagjaink is. És természetesen van aktív állományú tiszt, tiszthelyettes tagunk is. Módosítottuk az alapszabályunkat, új célokat határoztunk meg, részben új választmánnyal indultunk neki a munkának.

 

2009-ben, 2011-ben és 2012-ben módosítottunk az alapszabályunkon, átalakítottuk a választmányt. Nőtt a taglétszámunk. Jelenleg 30 fő, de van reményünk a további bővülésre, bár a taglétszám mindenáron való növelése nem célunk. Tagjaink hivatásuknak elkötelezett, igazi katonák voltak. Sokan meghatározó beosztásokban teljesítettek szolgálatot. Értéket teremtettek és értéket teremtenek ma is.

 

Céljaink között most már, mint elsődleges szempont szerepel a katonai hagyományok, ezen belül elsődlegesen Wathay Ferenc emlékének ápolása. Elhatároztuk névadónk életének részletes feldolgozását. Évente megemlékezünk Wathay Ferencről a város 1601-es visszafoglalásának évfordulóján.

 

Kötelességünknek tartjuk, hogy megemlékezzünk más korok katonahőseiről is. De feladatunknak tartjuk tagjaink érdekvédelmét, a társadalmi és honvédségi érdekképviseleti fórumokon való jelenlétünket. Egyre bővítjük kapcsolatrendszerünket. Együttműködünk az önkormányzattal, civilszervezetekkel, iskolákkal, hagyományőrző szervezetekkel, és természetesen a hadsereggel. Egyre aktívabban folyunk bele városunk társadalmi életébe. Továbbra is tagjai vagyunk az országos szövetségnek. Emellett egy aktív, pezsgő baráti társaság is vagyunk, és azok is szeretnénk is maradni.

 

 

 

Az egyesület honlapját Berdó Gábor Károly nyugállományú honvéd százados, az egyesület elnöke szerkeszti.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 22
Heti: 68
Havi: 32
Össz.: 70 168

Látogatottság növelés
Oldal: Bemutatkozás
Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület - © 2008 - 2024 - wathay-bajtarsiegyesulet.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »