Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület

A Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület 1989-ben alakult Hagyományőrző egyesület. Tagjai többségükben nyugállományú katonák.

2015. szeptember 18.

Székesfehérvár, Prohászka liget

TÖRTÉNELMI MEGEMLÉKEZÉS ÉS KOSZORÚZÁS

Székesfehérvár, Táncház

WATHAY EMLÉKKIÁLLÍTÁS

meghivo_kulso.jpg

belso_meghivo.png

uj_kep_wathay.jpg

WATHAY EMLÉKNAP ÉS WATHAY EMLÉKKIÁLLÍTÁS SZÉKESFEHÉRVÁRON

Szeptember 18-án, a Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület ismét megszervezte a már hagyományosnak mondható Wathay Emléknap elnevezésű rendezvényét.

1601 szeptember 19-én, 414 évvel ezelőtt, a tizenöt éves háború egyik legjelentősebb eseményeként az egyesült keresztény hadak Philippe-Emmanuel Mercœur  lotaringiai herceg parancsnoksága alatt visszafoglalták az 1543 óta török megszállás alatt sínylődő várat. Székesfehérvár, az ősi királyi székhely abban az időben Nándorfehérvár és Buda után a harmadik legfontosabb török erősségnek számított. A felszabadító hadseregben, Nádasdy Ferenc hadában ott szolgált az egyesület névadója, Wathay Ferenc, aki az ostromot követő úgynevezett csókai harcokban, a Csókakő, Söréd, Csákberény, Iszkaszentgyörgy, Magyaralmás, Bodajk  térségében szétterülő széles arcvonalon, a várat visszafoglalni szándékozó budai török sereg ellen megvívott ütközetekben bátorságával és leleményességével többször kitüntette magát.

Wathay Ferencet később kinevezték Székesfehérvár vicekapitányának, a várban szolgáló magyar katonák parancsnokának. Székesfehérvárt 1602 augusztus 29-én a törökök újra elfoglalták. Wathay Ferenc vicekapitány három súlyos sebből vérezve, sebesülten fogságba esett. Előbb Budára, majd Nándorfehérvárra, végül Isztambulba, a Fekete Toronyba szállították. Fogságba hurcolása alatt két alkalommal megszökött, de újra elfogták. a Fekete Toronyban, rabsága alatt, saját kezével írta meg a Wathay Kódexnek nevezett énekeskönyvét, amely 28 vallási, katonai és szerelmes tárgyú költeményt tartalmaz, illetve önéletírását. A kódex, amelyet Wathay saját vízfestményeivel illusztrált, fennmaradt, és ma legszebb középkori nyelvemlékeink közé tartozik.

Az egyesület 2011 óta minden évben megemlékezik a jeles eseményről, illetve névadójáról. Az idei megemlékezésen részt vett és beszédet mondott Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, a Honvédelmi Minisztérium Parlamenti Államtitkára Ott volt Dr Cser-Palkovics András, Székesfehérvár Megyei Jogú Város polgármestere. Eljöttek az  ÖHP, és a Székesfehérváron települt katonai szervezetek képviselői. A BEOSZ elnökségét Csomós Lajos ny. vezérőrnagy elnökhelyettes és Esküdt Lajos ny. ezredes, alelnök képviselte. Megtisztelték az egyesületet a honvédelem ügyét támogató Székesfehérvári civil szervezetek vezetői és tagjai, a Közép-dunántúli Régió képviseletében a Gábor Áron Nyugállományúak Klubjának vezetői. Részt vettek a megemlékezésen két Székesfehérvári Oktatási intézmény igazgatói, valamint négy iskola diákjai. Vargha Tamás államtitkár úr a beszédében Wathay katonai erényeit és irodalmi munkásságát méltatta. Berdó Gábor ny. százados, az egyesület elnöke, ünnepi beszédében Wathay Ferenc tulajdonságai közül a hűséget emelte ki, amely nemes erény végigkísérte ennek a rendkívüli embernek a magánéletét és katonai pályafutását is.

2013 óta az egyesület a megemlékezést Wathay Emléknapnak nevezte el, és minden évben tervezett/szervezett mellé egy-egy kiegészítő programot is. Az idei megemlékezést követően a Táncház nagytermében az egyesület által összeállított Wathay Emlékkiállítás megnyitójára került sor. A kiállítást Bátonyi Pál ny. ezredes, a Wathay család leszármazottja nyitotta meg. A tárlaton az egyesület által tervezett és megvalósított kiállítási tablókon mutatta be Wathay Ferenc életét, katonai pályafutását, székesfehérvári tevékenységét, fogsága eseményeit és a Wathay Kódexet. A tárlatot a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje által biztosított korhű öltözékek, harci felszerelések és fegyverek tették színesebbé.

Az egyesület köszönetet mond a támogatóknak, az együttműködőknek és a segítőknek.

dsc00025.jpg

dsc00028.jpg

dsc00054.jpg

wathay_emlekkiallitas-0004.jpg