Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület

A Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület 1989-ben alakult Hagyományőrző egyesület. Tagjai többségükben nyugállományú katonák.

211.jpg

Wathay Ferenc életének rövid története:

 

  

A Wathay család Kiskőrösről származik. Történetük szervesen összekapcsolódik a Magyar nemzet történetével. Eredete az Árpád-házi I. András király (1046-1060) koráig nyúlik vissza. Szép számmal voltak köztük kiemelkedő harcosok, hadvezérek, táblabírók, alispánok. 

 

Wathay Ferenc Nagyvágon (ma Vág község) született 1568. szeptember 24(?)-én, katonacsaládban. Apja Wathay Lőrinc cseszneki várkapitány. 

 

Apja korán meghalt. Cseszneken egy mulatozás során felrobbant tarack szilánkjai ölték meg. Ferencet anyja 1578-ban Németújvárra, majd Sopronba küldi tanulni. Rövid idő alatt rendkívüli tudást, képességeket szerzett.

 

Katonai pályáját 1584-ben kezdte Tihany várában Mesteri János mellett. Majd szolgált Pápán, Cseszneken és Győrben. Alig 17 évesen részt vett Koppány sikeres elfoglalásában, amelyet a dunántúli főkapitány, Nádasdy vezetésével a pápai, győri, veszprémi katonák hajtottak végre a befagyott Balaton jegén keresztül.

 

1588-ban megsebesült és Tatára került. 1592-ben hadnagyi rangot nyert, ezután Sárváron, Pápán, Veszprémben és Győrben szolgált.  

1601. szeptember 09. és 19 között a francia Fülöp Emánuel Mercueuer herceg főparancsnoksága alatt harcoló keresztény hadak visszafoglalták Székesfehérvárt. A felszabadító hadseregben ott szolgált Wathay Ferenc is.

1602 áprilisától 1602. augusztus 29-ig a visszafoglalt Székesfehérvár alkapitánya.

1602. áprilisában a vár parancsnoka gróf Giovanni Marco Isolano ezredes volt. Helyettesévé, és a vár magyar védőinek parancsnokává pedig Wathay Ferencet nevezték ki. Nehéz helyzetben voltak. Fáradhatatlanul dolgoztak a frissen visszafoglalt, és alaposan megrongálódott vár megerősítésén, közben naponta megküzdöttek a portyázó törökökkel. Pontos információjuk volt a várható török támadásról. Többször kérték I. Rudolf császárt a vár megerősítésére, fegyverek, lőszerek és katonák biztosítására, az elmaradt zsold kifizetésére.

A törökök 1602. augusztus 12-én Jemiscsi Hasszán elsőnagyvezír vezetésével kezdték meg a vár ostromát. Augusztus 28-ára a törökök már a belső várba szorították vissza a védőket. A vár parancsnoka megsebesült. Addigra a védelem létszáma erősen megfogyatkozott. Sokan meghaltak vagy megsebesültek, és sok volt a szökés is. Egyes leírások szerint alig 200 ember védte a belső várat. De Wathay maradt. Tudta a kötelességét. Augusztus 29-én a katonák a tisztek hozzájárulása nélkül feladták a várat. A törökök megígérték ugyan a tisztek sértetlenségét is, de a fejetlenség miatt a várba özönlő török katonák fosztogatni kezdtek, és megtámadták az elvonulni szándékozó védőket. Sokan itt vesztették életüket, és ezen a napon sebesült meg Wathay is. Sebesülten, három sebből vérezve esett fogságba.

Budán, majd Nándorfehérváron raboskodott, innen 1603. május 4-én sikerült megszöknie. Bujdosása közben újra elfogták Karánsebes körül. Majd egy újabb szökés után Lippánál. 1603 októberében hatvan rabtársával együtt Isztambulba vitték, ahol a Héttorony foglya lett. A fogságból − fogolycsere útján − 1606-ban szabadult, a szekszárdi béggel cserélték ki.

Ezt követően Győrben lovasparancsnok, majd 1609-ben rövid időre apja nyomdokaiba lépve cseszneki várkapitány lett. További életéről nem tudunk semmit.

Irodalmi és nyelvtörténeti szempontból is jelentős műve az úgynevezett Wathay-kódex, a huszonnyolc, vallásos és szerelmi tárgyú éneket magában foglaló énekeskönyve és kalandos önéletrajza, melyet 1605 februárjában, a Héttorony lakójaként fejezett be, innen küldte haza a kötetet családjának váltságdíj reményében. A kódexet Wathay saját kezű színes festményekkel díszítette.

 

A Bajtársi Egyesület 1989-ben azért választotta névadójának Wathay Ferencet, mert egész életpályája, katonai tevékenysége és irodalmi munkássága is a haza fegyveres védelme iránti elkötelezettségről, kiemelkedő hivatástudatról és az önfeláldozó hazaszeretetről szól. Milyen tulajdonságok lehetnének szebbek egy katona számára? Nekünk, és minden katona számára Watahay élete mindig követendő példa marad.

 

 

 

 

 Köszönjük Fóülöp Zsolt barátunknak!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 17
Tegnapi: 1
Heti: 61
Havi: 25
Össz.: 70 161

Látogatottság növelés
Oldal: Névadónkról
Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület - © 2008 - 2024 - wathay-bajtarsiegyesulet.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »